صابون گیاهی چیست + معرفی ویژگی‌ های آن

گیاهی

در سال های اخیر صابون های گیاهی یا ارگانیک وارد روتین پوست بسیاری از افراد شده و جای خود را در بین محصولات بهداشتی باز کرده است. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که صابون گیاهی چیست و چه تفاوتی با صابون کارخانه ای دارد. در این مقاله از پرلسوآ با ما همراه باشید تا به طور کامل نحوه ساخت این نوع صابون ها، مواد تشکیل دهنده و فواید آنها را توضیح دهیم.

صابون گیاهی چیست؟

اگر می خواهید بدانید صابون گیاهی چیست، ابتدا باید بدانید که صابون گیاهی یا ارگانیک صابونی است که تماماً از مواد طبیعی تهیه شده و در تولید آن از هیچ گونه مواد شیمیایی و غیر آلی استفاده نشده است. این صابون ها حاوی مواد طبیعی مانند روغن های گیاهی، گلیسیرین و روغن های حامل هستند. صابون گیاهی از چربی ها یا روغن ها، آب، لیمو، اسانس ها و رنگ های طبیعی تهیه می شود. آنها همچنین از موادی ساخته می شوند که با استفاده از روش های کشاورزی ارگانیک تولید می شوند، یعنی روش های کشاورزی که از آفت کش ها یا کودهای مصنوعی استفاده نمی کنند.

فواید صابون‌های گیاهی

اولین و مهمترین فایده صابون گیاهی این است که برای پوست شما بهتر از صابون مصنوعی است. بنابراین، تعجب آور نیست که بسیاری از مشتریان صابون های گیاهی گزارش می دهند که پوست آنها پس از استفاده از صابون ارگانیک احساس بهتری پیدا می کند، و گاهی اوقات این به بهبود شرایط پوستی مانند اگزما و آکنه کمک می کند تا اینکه باعث تحریک بیشتر شود.

اما صابون گیاهی نه تنها برای فرد مفید است، بلکه برای محیط زیست نیز مفید است. زیرا تولید اجزای آنها تاثیر کمتری بر محیط زیست دارد و به این دلیل که این مواد پس از پایین رفتن در زهکش به راحتی تجزیه می شوند و مشکلات کمتری ایجاد می کنند و پس از شستشو در فاضلاب به راحتی تجزیه می شوند. برخی از مواد صابون که برای انسان مضر هستند برای ماهی و سایر موجودات نیز مضر هستند. ترکیباتی مانند پارابن که هورمون ها را غلیظ می کند بسیار مضر است زیرا می تواند چرخه زندگی این موجودات را مختل کند.

روغن گیاهی
Perle et Soie

یکی از دلایلی که صابون گیاهی برای محیط زیست بهتر است این است که مواد گیاهی آن بدون آفت کش ها و کودهای شیمیایی رشد می کند. آفت کش ها و کودهای مصنوعی حشرات مفید و همچنین حشرات آسیب رسان به محصولات را از بین می برند. آنها به سایر حیوانات و گیاهان آسیب می رسانند.

آنها خاک و آب را آلوده می کنند و اگر مستقیماً در معرض آنها قرار گیرند و می توانند افراد را بیمار کنند. این ویژگی برای حیوانات نیز بسیار مفید است زیرا مواد تشکیل دهنده آن قبلاً به عنوان ایمن شناخته شده است و بنابراین روی هیچ حیوانی آزمایش نشده است. در نهایت، صابون گیاهی نیز برای اقتصاد بهتر است زیرا اغلب توسط تولیدکنندگان کوچک و محلی ساخته می شود و هزینه آن در جامعه باقی می ماند.

بیشتر صابون های گیاهی از حیوانات ساخته نمی شوند. برخی از انواع صابون طبیعی وجود دارند که از چربی حیوانی مانند گوشت خوک یا خوک استفاده می کنند. اگر می خواهید از این مواد اجتناب کنید، همیشه برچسب ها را به دقت بررسی کنید و اگر مطمئن نیستید، در مورد مواد تشکیل دهنده تحقیق کنید. گاهی اوقات مواد تشکیل دهنده با نام هایی مانند سدیم لاردات یا تولووات سدیم که نام علمی نمک اسیدهای چرب تشکیل دهنده صابون است ذکر می شود. صابون گیاهی نیز برای حیوانات بهتر است زیرا معمولاً هیچ آزمایش حیوانی لازم نیست. مواد تشکیل دهنده صابون ارگانیک توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان GRAS یا به طور کلی به عنوان ایمن شناخته شده است.

در نهایت، صابون ارگانیک مزایای اجتماعی بیشتری فراتر از ایمنی شخصی و محیط زیست دارد. اکثر صابون های گیاهی در دسته های کوچک توسط صنعتگران محلی ساخته می شوند. مطالعات نشان داده است که بیشتر پولی که در مشاغل محلی خرج می شود در جامعه محلی باقی می ماند. در بازارهای کشاورزان یا بازارهای صنایع دستی، می توانید مستقیماً از تولید کننده خرید کنید. حتی اگر این صابون مستقیماً در بازار فروخته نشود، تولیدکنندگان محلی معمولاً در صورت داشتن سؤال یا پیشنهاد برای بهبود، دسترسی بیشتری نسبت به همتایان شرکتی خود دارند.

مواد تشکیل‌دهنده‌ی صابون‌ گیاهی چیست؟

صابون گیاهی مانند تمام محصولات ارگانیک از مواد طبیعی ساخته شده است. برخلاف صابون های صنعتی و تجاری، این نوع صابون ها در آزمایشگاه ها و لابراتوارهای شیمی از مخلوطی از مواد شیمیایی و مشتقات نفتی ساخته نمی شوند. در زیر فهرستی از مهمترین مواد تشکیل دهنده صابون گیاهی آورده شده است.

روغن‌های پایه

صابون های گیاهی از مواد طبیعی تهیه می شوند و در بیشتر موارد این مواد به صورت ارگانیک نیز تولید می شوند. بیشتر صابون ها از روغن های ضروری تهیه می شوند. به طور کلی از همین اسانس ها برای تهیه صابون استفاده می شود که می توان از آن در آشپزی نیز استفاده کرد. بنابراین، اگر خوردن آن بی خطر است، گذاشتن آن روی پوست نیز بی خطر است. بیشتر این روغن ها روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن کرچک هستند. گاهی اوقات در برخی کارگاه ها از روغن پالم نیز استفاده می شود، اما از آنجایی که تولید آن مستلزم تخریب محیطی زیادی است، بسیاری از کارگاه ها و صابون سازان استفاده از آن را کنار گذاشته اند.

اسانس

یکی دیگر از ترکیبات صابون گیاهی اسانس است. اسانس ها ترکیبات فرار یا معطری هستند که در گیاهان یافت می شوند. بیشتر اسانس ها از چیزهایی که می خورید، مانند مرکبات یا گیاهان معطر تقطیر می شوند. دو نمونه از اسانس هایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند اسانس لیمو و اسانس رزماری هستند. متخصصان می گویند که نباید اسانس خالص را به پوست خود بمالید زیرا بیش از حد غلیظ است و می تواند باعث تحریک پوست شود. با این حال، اسانس های رقیق شده زمانی که با روغن های حامل ترکیب می شوند، بسیار خوب عمل می کنند.

گلیسرین

بیشتر صابون های گیاهی حاوی گلیسیرین نیز هستند. گلیسیرین یک محصول طبیعی در صابون سازی است. بسیاری از تولیدکنندگان صابون در بازار انبوه و برخی از صابون سازهای کوچک، گلیسیرین را حذف می کنند، زیرا باعث دوام بیشتر صابون می شود و می توانند آن را به طور جداگانه برای استفاده در سایر محصولات زیبایی بفروشند. با این حال، هنگامی که گلیسیرین در صابون وجود دارد، به عنوان یک مرطوب کننده یا عاملی عمل می کند که رطوبت را از هوا به داخل پوست می کشد. دو مرطوب کننده طبیعی دیگر آلوئه ورا و عسل هستند که در صابون سازی استفاده می شوند.

تفاوت صابون‌ گیاهی با دیگر صابون‌ها چیست؟

صابون های مصنوعی در مقادیر زیادی از فوم های مبتنی بر نفت، عطرهای مصنوعی، رنگ های تند و نگهدارنده های خطرناک تولید می شوند. اکنون که در مورد برخی از مواد موجود در صابون گیاهی صحبت کردیم، اجازه دهید در مورد برخی از مواد ناسالم موجود در صابون های تجاری و صنعتی در بازار انبوه صحبت کنیم. سه ماده ای که بررسی خواهیم کرد سورفکتانت ها، پارابن ها و رایحه های مصنوعی هستند.

سورفکتانت‌ ها

سورفکتانت ها مواد شیمیایی هستند که مسئول خواص پاک کنندگی یک محصول هستند. سورفکتانت ها از مولکول های بلند با دو انتهای متفاوت تشکیل شده اند. یک سر مولکول به آب می چسبد، در حالی که سر دیگر به خاک و روغن می چسبد. سورفکتانت ها به عنوان یک ماده برای شما بد نیستند.

صابون از نظر فنی یک سورفکتانت است. اما باید مراقب سورفکتانت هایی که روی بدن خود می گذارید باشید. یکی از رایج ترین سورفکتانت ها در شوینده ها و شامپوها سدیم لوریل سولفات است. سدیم لوریل سولفات یا SLS از نارگیل تولید می شود اما در طول تولید با محصولات جانبی سمی آلوده می شود. SLS با تحریک پوست، سمیت، اختلال غدد درون ریز و سرطان مرتبط است. یکی دیگر از واقعیت های نگران کننده در مورد SLS و بسیاری از مواد مصنوعی دیگر این است که بدن آنزیم های مورد نیاز برای تجزیه آنها را ندارد، بنابراین ممکن است به مرور زمان در بافت های بدن تجمع کنند.

پارابن‌ ها

پارابن نوع خاصی از نگهدارنده است که در طیف وسیعی از محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی استفاده می شود. به ویژه از رشد کپک و باکتری جلوگیری می کنند. پارابن در واقع مخفف “پارهیدروکسی بنزوات” است. دلیل اینکه ما از پارابن ها اجتناب می کنیم این است که مانند استروژن در بدن عمل می کنند. استروژن بیش از حد می تواند منجر به سرطان سینه و مشکلات تولید مثل شود. خبر خوب این است که بسیاری از نگهدارنده‌های جدیدتر و مطمئن‌تر در دسترس هستند که می‌توانند جایگزین پارابن‌ها شوند. هنگام بررسی برچسب روی لوازم آرایشی، باید به دنبال سه پارابن رایج باشید: بوتیل پارابن، متیل پارابن و پروپیل پارابن.

عطرهای مصنوعی

ممکن است متوجه بوی تند صابون های تجاری و مصنوعی شده باشید و با خود فکر کرده باشید که این عطرها و اسانس ها طبیعی هستند. اما باید بگوییم که بیشتر این عطرهای مصنوعی از مشتقات نفتی هستند. از آنجایی که دستورالعمل ساخت عطرهای مصنوعی به عنوان اسرار تجاری محفوظ است، اطلاع دقیق از مواد تشکیل دهنده آنها ممکن نیست، بنابراین باید تا حد امکان از این نوع صابون و البته عطرهای مصنوعی به کار رفته در آن اجتناب کنید.

مواد دیگر

فهرست طولانی دیگری از مواد مصنوعی دیگر وجود دارد که در محصولات پاک کننده تولید انبوه یافت می شوند، اما فهرست کردن آنها این مقاله را بیش از حد طولانی می کند. بهترین مکان برای جستجوی اطلاعات در مورد هر گونه افزودنی به محصولات مراقبت شخصی (و غذا)، گروه کاری محیطی یا EWG است. ماموریت آنها به روز ماندن در مورد آخرین تحقیقات در مورد مواد شیمیایی بالقوه مضر است.

چرا کارخانه‌ها از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند؟

دلیل اول این است که این مواد ارزان تر از مواد طبیعی هستند. دلیل بعدی این است که پردازش و ذخیره آن آسان است. در نهایت، ساختن این مواد شیمیایی به راحتی می‌تواند نتیجه دلخواه را ایجاد کند، مانند رنگ‌ها و رایحه‌های فوق‌العاده تند. متأسفانه، بسیاری از عطرهای طبیعی را نمی توان صابون ساخت، زیرا آنها رایحه قوی و غلیظی ندارند. به همین ترتیب، تقطیر بسیاری از گل ها به شکل طبیعی آنها بسیار گران است، بنابراین، برای مثال، اگر می خواهید یک صابون با عطر یاس که هزینه زیادی نداشته باشد، باید از مواد مصنوعی استفاده کنید.

انواع صابون گیاهی چیست؟

  • آلوئه ورا: آلوئه ورا به دلیل خاصیت مرطوب‌ کنندگی خود شناخته شده می باشد که آن را به یک ماده‌ی ایده‌آل برای صابون‌های حمام تبدیل می‌کند. این ماده می‌تواند به تسکین پوست خشک و تحریک‌شده کمک کند و خواص ضدباکتریایی آن می‌تواند به مبارزه با آکنه و سایر عفونت‌های پوستی کمک کند.
  • دارچین: دارچین دارای خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی طبیعی بوده که آن را به ماده‌ای عالی برای صابون‌های حمام تبدیل می‌کند. دارچین می‌تواند به مبارزه با عفونت‌های پوستی کمک کند و باعث سلامت بیشتر پوست شود.
  • صندل: چوب صندل برای قرن‌ها در طب آیورودا و به دلیل خواص درمانی آن استفاده می‌شود. به دلیل توانایی آن در تسکین و آبرسانی به پوست خشک، ماده‌ای مهم در فضای درمانی شناخته می‌شود. خواص ضدالتهابی آن می‌تواند به کاهش قرمزی و تحریک پوست نیز کمک کند.
  • اسطوخودوس: اسطوخودوس به دلیل داشتن خاصیت آرام‌بخش و تسکین‌دهنده، از محبوب‌ترین صابون‌های گیاهی به شمار می‌رود. خواص ضدعفونی‌کننده‌ی اسطوخودوس همچنین می‌تواند به مبارزه با آکنه و سایر عفونت‌های پوستی نیز کمک کند.
  • خیار: خیار مرطوب‌کننده‌ای طبیعی و تسکین‌دهنده‌ی پوست است. یک ماده‌ی ایده‌آل برای ساخت صابون‌های گیاهی است. خیار می‌تواند به آبرسانی و تسکین پوست خشک و تحریک‌شده کمک کند و خواص خنک‌کنندگی آن می‌تواند باعث کاهش التهاب و قرمزی پوست شود
  • گل رز: گل رز به دلیل خاصیت آبرسانی و ضد پیری، یک ماده بسیار محبوب در مراقبت از پوست و ساخت صابون‌های گیاهی است.
  • لیمو: لیمو یک قابض طبیعی است که می‌تواند به سفت شدن و روشن شدن پوست کمک کند. این ماده می‌تواند به کاهش ظاهر لکه‌های تیره کمک کند و خواص ضدباکتریایی آن می‌تواند باعث کاهش آکنه و سایر عفونت‌های پوستی شود.
  • یاس: یاس به خاطر رایحه‌ی آرامش‌بخش و نشاط‌آور خود شناخته شده‌است که آن را به ماده‌ای ایده‌آل برای ساخت صابون‌های حمام تبدیل می‌کند.
  • برنج: برنج قرن‌ها است که به دلیل خاصیت آبرسانی و روشن‌کنندگی در محصولات مراقبت از پوستی استفاده می‌شود. برنج می‌تواند به بهبود بافت پوست و کاهش لکه‌های تیره نیز کمک کند.
  • ریحان: ریحان می‌تواند به مبارزه با آکنه و سایر عفونت‌های پوستی کمک کرده و خواص تسکین‌دهنده‌ی آن می‌تواند باعث کاهش قرمزی و تحریک شود.

جمع بندی

پس از در نظر گرفتن همه این دلایل، به راحتی می توان فهمید که چرا صابون گیاهی یک انتخاب عالی است. این نوع صابون سازی را می توان آغاز حرکت دانست. زیرا مردم ترجیح می دهند به جای خرید از تولیدکنندگان بزرگ و انبوه، به سراغ تولیدکنندگان کوچکتر، محلی بیشتر و البته محصولات کوچکتر، محلی تر و منحصر به فردتر بروند. صابون گیاهی را می توان یکی از مهم ترین محصولات بومی دانست. اگر شما نیز علاقه مند به حمایت از این جنبش هستید، کافیست به فروشگاه های نزدیک محل سکونت خود سر بزنید تا صابون گیاهی مورد علاقه خود را خریداری کنید و کمک بزرگی به این حرکت کنید. البته توجه داشته باشید که اگر از حساسیت یا مشکلات پوستی رنج می برید، حتما قبل از خرید با پزشک معتمد خود مشورت کنید تا دچار مشکلات پوستی نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo